Cvičení v návaznosti na ženský cyklus: Podpora dlouhodobé udržitelnosti a zdraví

Soňa před 4 lety by nechápala, jak někdo může napsat takovýhle článek. Hnaná běžným hodnotovým žebříckem a přesvědčením, že na sílu urvu všechno, jsem rozhodně neřešila, že nepůjdu do fitka když mám druhý den periody. Prostě jsem šla. A když to nebylo příjemný, ještě hlasitější hudba a těžší váhy to vyřešili. 

V dnešní uspěchané době se naštěstí stále více žen začíná zajímat o to, jak své cvičení a trénink přizpůsobit svému ženskému cyklu. Každý měsíc ženský cyklus přináší změny v hormonálních hladinách, a proto může být cenné přistupovat k tréninku s ohledem na tuto přirozenou fyziologii. Různé fáze cyklu vyžadují jiný přístup a nabízí možnost posílit zdraví, dosáhnout lepších výsledků a udržet cvičení dlouhodobě udržitelné.

1. Folikulární fáze (1.-14. den cyklu)

Tato fáze začíná prvním dnem menstruace a trvá přibližně 14 dní. Během této doby hladiny estrogenu a progesteronu jsou nízké, což může mít vliv na energii a sílu. Doporučuje se zaměřit na cvičení, které podporuje zvyšování síly a vytrvalosti. Silový trénink s použitím vlastní váhy, činky nebo cvičebních strojů může být vhodnou volbou. Důležité je také dát tělu dostatek odpočinku a nepřetěžovat se, abyste minimalizovali riziko zranění.

Podotýkám ale, že toto je obecné tvrzení. Vy nejste člověk obecný, jste to vy. Možná první tři dny krvácíte tak, že jste ráda, že můžete ležet doma s teplým polštářem na břiše. A tak je to v pořádku. Znám hromadu žen, co naopak během krvácení necvičí vůbec a cvičit začínají až s odezněním krvácení. A tak je to naprosto v pořádku. Vy jediná víte, co vaše tělo potřebuje.

2. Ovulační fáze (14.-21. den cyklu)

V této fázi dochází ke zvýšení estrogenu, což může pozitivně ovlivnit výkon a sílu. To je ideální čas pro náročnější trénink a cvičení, které klade důraz na vyšší intenzitu a rychlost. Intervalový trénink, HIIT (High-Intensity Interval Training) a svižný běh jsou skvělými možnostmi. Můžete se cítit výkonnější, což je ideální doba pro výzvy.

Opět, mluvím tu obecně. Sama jsem snad prvních 6 period po porodu měla tak bolestivou ovulaci, že jsem myslela, že mě mrskne. A nemusím vám asi říkat, že do fitka by mě ten den nikdo nedostal. Když jsem nemusela, neslezla jsem ani z gauce. Proto se nenechte uchlácholit jakýmkoliv trenérem, pokud vám říká, že to bude dobrý. Jestli vaše vaječníky říkají něco jiného, poslechněte sebe.

3. Luteální fáze (21.-28. den cyklu)

Tato fáze je charakterizována zvýšením hladin progesteronu. Mohou se objevit zvýšené pocity únavy a snížená energie. I během této doby je klíčové poslouchat tělo a zaměřit se na vhodný pohyb. Jóga, pilates a procházky mohou být skvělou alternativou, která pomáhá uvolnit napětí a snižuje riziko zranění. Důležité je také dbát na dostatečný spánek a stravu bohatou na živiny, aby tělo dostalo to, co potřebuje.

4. Doporučení pro celý cyklus

Ženy, poslouchejte sebe. Někdo může cítit větší sílu a výkonnost v jedné fázi než v jiné, a to je naprosto normální. Dopřejte si dostatek odpočinku a regenerace v dnech, kdy se cítíte unavené, a dejte si do těla v období, kdy cítíte, že máte větší energii. A pokud máte tu kliku, že máte chápavého/rozumného trenéra anebo trenérku, neváhejte si říct, jak je to nejlepší pro vás. Trenér, kterému jde doopravdy o vaše dlouhodobé dobro to ocení, protože jen tak bude mít možnost stavět vám tréninkový plán opravdu na míru.

Respektování fyziologie vašeho těla vám umožní dosahovat lepších výsledků a zároveň minimalizovat riziko přetížení a zranění. Pamatujte si, že každá žena je jedinečná, a tak je důležité experimentovat s různými přístupy a najít ten, který nejlépe vyhovuje vašemu tělu a životnímu stylu.

5. Závěr

Je tu jedno ALE. Nenechte svoje pohodlné já vás překecat, že dneska nejste při síle a necítíte se dostatečně dobře na trénink. Vždycky se ptejte, jestli to, co ve vás křičí o pozornost je vaše pohodlnost a historická potřeba bezpečí anebo to je doopravdy vaše tělo, které potřebuje trochu hýčkat, protože jste mu naložili když sílu mělo a teď si zaslouží teplou vanu a domácí řepové brownies

My jsme evolučně nastavení vyhledávat komfort a pohodlí, prostředí a situace které známe, protože to historicky znamenalo přežití. Přežili jsme v komunitě lidí, které jsme znali, v jeskyni, kterou jsme znali a na jídle, které jsme znali. Jenže v dnešní době extrémního blahobytu, kdy ráno nemusíme vstát abysme nadělali dřevo, díky kterému bysme si uvařili snídani a bez funkčních komunit, které by si vzájemně dodávaly pocit lidského bezpečí a síly skupiny se naše komfortní zóna plíživě vkrádá i tam, kde si ji nevšimneme. Používá velmi přesvědčivě výroky jako: “dneska se ti nechce, možná je to znamení, že to dneska nemáš tlačit na sílu”, “nemáš nahodou malinko rýmu? s tím bys asi cvičit spíš neměla. ah to je smůla”, “včera jsi trochu kašlala, to dneska možná není na cvíčo”, “nejsem moc dobře vyspalá, mohla bych si při cvičení ublížit”… poznáváte je? Ne vždy je to vaše tělo které říká, že potřebuje péči. Často je to naše komfortní zóna. Naše přirozené nastavení přežít, šetřit energii a nevystavovat se ničemu novému. Ptejte se sama sebe, které já na vás mluví a jestli to dneska doopravdy stojí za to, vynechat pohyb. A když už to zní, že je dneska doopravdy lepší vynechat fitko, ptejte se, jakým pohybem to můžete nahradit, aby to pro tělo bylo ok. Je to procházka? Krátká vyjížďka na kole? Kiláček na bruslích? Dvacetiminutový výklus lesem? Pokud nejste ve fázi “teplý polštář v leže na gauči”, pohyb nerušte, jen hledejte pro vás schůdnější variantu, pokud ta původní zní ve vaší hlavně moc nepřijatelně. Vaše tělo pohyb potřebuje a vaše hlava jakbysmet.

Funkční trenérka s přesahem do Biohackingu

Ahoj, jsem Soňa a ne vždycky jsem dělala osobní tréninky a vedla skupinovky. 🙂 

V Brně jsem zakládala a vedla ženský lakrosový tým a měla kariéru v technologických startupech. Tu radostně utnul příchod dcery a najednou jsem chtěla cvičit i pánevní dno a zajímala se o diastázu. Akreditace na funkčního trenéra se specializací na disbalance a zdravé fungování těla byl logický další krok. K tomu jsem si dodělala certifikát na cvičení pro těhotné, abych mohla být ženám pohybovým průvodcem i v těchto životních etapách. 

Do světa biohackingu tě zvu tou nejjednodušší cestou, nejsem totiž velký fanda hroudy drahých suplementů a nepovažuji za nutné ani žádné drahé biohackerské vybavení. Po více než 4letém experimentování a sledování trendů pro mě přišel čas nahlas mluvit o tom, jak na biohacking doma, jednoduše a levně. Že je to skvělý a dostupný i pro pracující lidi a/nebo třeba i mámy.

Absolvované kurzy: Funkční trenér se zdravotním zaměřením, Cvičení pro těhotné, Lakrosový trenér, Pracovník s dětmi a mládeží ve volném čase.

Spolupracuji s Gym&joy (na adrese Špitálka 37, kde dělám i individuály mj.) a mamaGYM. Su v Brně, blízko to k tobě mám pokud bydlíš v krpoli, není to ale nutnost. 🙂

Podmínky užívání

Ochrana osobních údajů

Cookies

Obsah na blogu a webové stránke sonaparke.cz neslouží jako lékařské rady a nenahrazuje odborné lékařské poradenství. Pokud potřebujete lékařskou radu nebo odborné poradenství, vyhledejte kvalifikovaného lékaře. Reakce na stravovací tipy, cvičení a životní styl se může lišit u každého jednotlivce. Co funguje pro jednu osobu, nemusí fungovat pro druhou. Konzultujte své individuální potřeby s odborníkem. Autorka nenese odpovědnost za jakékoli následky, které by mohly vzniknout používáním informací z blogu/webu. Před zahájením jakéhokoli nového cvičebního režimu nebo diety konzultujte s lékařem nebo odborníkem.